2 3 4

Opalanie w solarium – Mity/Fakty

Bez względu na to, czy korzystasz z solarium regularnie czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tego typu opalaniem – warto zapoznać się z naszym artykułem, w którym obalamy największe solaryjne mity.

blue girl sunbathing in a solarium

MIT. Najlepsze jest opalanie „na sucho”.

„Opalanie bez kosmetyków sprawi, że znacznie szybciej uzyskam brązowy odcień opalenizny.”

FAKT. Specjalistyczne kosmetyki solaryjne powinny towarzyszyć Ci przy każdej wizycie w solarium. Powodują one szybsze brązowienie skóry, dzięki czemu możesz ograniczyć czas opalania. W skład nowoczesnych kosmetyków do opalania wchodzą także substancje nawilżające oraz neutralizujące wolne rodniki. Pomogą Ci zachować dobrą kondycję skóry, a nawet zredukują zmarszczki czy zwalczą cellulit.

Sun lotion and sunglasses

MIT. Kosmetyki do opalania na słońce nadają się do opalania w solarium.

„Nie ma znaczenia, jakiego kosmetyku użyję. Wszystkie produkty tego typu mają podobne właściwości.”

FAKT. Używanie oliwki i kosmetyków z filtrami UV do opalania w solarium (SPF) nie jest dobrym pomysłem. Mogą one zawierać substancje nietestowane w warunkach solarium, a przy tym niszczyć płyty akrylowe lub trwale je zabrudzać. Pod wpływem promieni lamp solaryjnych obserwuje się błyskawiczną krystalizację kosmetyków do opalania na słońcu, co jest bardzo niekorzystne dla twojej skóry. Dlatego do opalania w solarium wybieraj tylko preparaty do tego przeznaczone.

collagen solarium

MIT. Im dłuższe sesje w solarium, tym lepiej.

„Pięknie się opalę w bardzo krótkim czasie.”

FAKT. Czas opalania należy dostosować do typu skóry. Osoby, które długi czas nie były w solarium, bądź są tam po raz pierwszy, powinny zacząć od sesji trwającej 5 - 8 minut. Przy następnej wizycie czas opalania stopniowo wydłużamy. Zdrowsze jest jednak aplikowanie kilku krótkich sesji opalających nawet w kolejnych po sobie dniach, aniżeli jedna długa, doprowadzająca często do poparzenia.

solarium_brille_nk  MIT. Opalanie pomaga w leczeniu trądziku.

„Zamiast wizyty u kosmetyczki, lepiej zafunduję sobie kilka sesji w solarium. Opalanie wysuszy wypryski.”

FAKT. Lekkie, naturalne zbrązowienie skóry może przynosić chwilową poprawę wyglądu skóry. Jednak regularne opalanie w solarium z pewnością nie służy cerze trądzikowej. Należy też zawsze pamiętać, że może wystąpić reakcja alergiczna, gdy dodatkowo leczymy trądzik, stosując antybiotyki.

Pretty young woman tanning her skin in a modern solarium  MIT. Opalanie w solarium szkodzi zdrowiu.

„Opalanie w solarium, przyczynia się do powstawania wielu chorób, m.in. raka skóry.”

FAKT. Opalanie w wyspecjalizowanych do tego rodzaju usług gabinetach jest bezpieczniejsze niż kilkugodzinna ekspozycja ciała na słońcu, dzięki możliwości kontroli czasu opalania. Ponadto, promieniowanie UVB, będąc źródłem witaminy D, zmniejsza zachorowania, m.in. na zapalenia wirusowe, osteoporozę czy nadciśnienie. Najczęściej kojarzona z opalaniem w solarium choroba – rak skóry – powstaje w konsekwencji poparzeń posolaryjnych i posłonecznych, a nie wskutek samego opalania.

Woman in solarium  MIT. W solarium skóra starzeje się.

„Opalanie pod lampami solaryjnymi powoduje wysuszenie skóry. Tym samym przyczynia się do powstawania zmarszczek.”

FAKT. Niestosowanie się do zaleceń obsługi odnośnie długości seansu opalania czy brak stosowania specjalistycznych kremów ochronnych, przyspiesza proces starzenia się skóry. Jednak jeśli korzystasz z solarium w umiarkowanych dawkach adekwatnych do twojego fototypu skóry i stosujesz kremy przed i po opalaniu, to nie masz się czego obawiać.

 

Copyright © Onyx Products, Inc. 2017.
All rights reserved.