Pokaż pasek boczny
Opalanie w solarium po zabiegach kosmetycznych

Często otrzymujemy pytania o to, czy po niektórych zabiegach medycyny estetycznej oraz procedurach kosmetycznych trzeba zrezygnować z opalania. By odpowiedzieć  rzetelnie na to pytanie postanowiliśmy wybrać kilka z najchętniej wybieranych zabiegów upiększających i zapozać się z opiniami ekspertów w tej dziedzinie. Jeśli zatem masz w planach tego typu działanie lub jesteś już po nim, a chcesz dodatkowo uatrakcyjnić swój wygląd opalenizną, zachęcamy do lektury.

Zabieg botoksu 

Czy mogę opalać się po botoksie?

Jednym z często wybieranych środków o działaniu przeciwzmarszczkowym, zwłaszcza w celu redukcji zmarszczek mimicznych, jest toksyna botulinowa, znana głównie pod nazwą Botox. Mogłoby wydawać się, że skoro preparat jest podawany iniekcyjnie, czyli przy użyciu bardzo cienkiej strzykawki, to nie ma to wpływu na warstwy skóry, w obrębie których zachodzi proces opalania. Eksperci radzą jednak, by zwłaszcza w ciągu kilku dni po zabiegu unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub solaryjne. Powodem ku temu są pojawiające się u niektórych osób efekty uboczne związane z samym podaniem zastrzyku z botuliny, np. obrzęk, zaczerwienienie lub wrażliwość obszaru po iniekcji. Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, że potrzebny jest określony czas (na ogół około 10 dni) na rozwinięcie się toksyny botulinowej w mięśniach. Jeżeli natomiast ciało zostanie poddane ekspozycji na słońce wcześniej, a co za tym idzie nastąpi wzrost temperatury, to wówczas proces rozkładu botuliny nastąpi szybciej (jeszcze przed rozpoczęciem jej działania) i efekt nie będzie tak satysfakcjonujący. Te same zasady powinny być stosowane przy zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

Opalanie a depilacja

Jeśli mamy na myśli tradycyjną depilację z użyciem maszynki do golenia, to w pewnym stopniu możemy potraktować ją nawet jako formę przygotowania do opalania. (O tym, o czym jeszcze warto pamiętać przed opalaniem pisaliśmy TUTAJ) Skóra, która jest pozbawiona owłosienia i jest dodatkowo „oczyszczona” przy użyciu peelingu sprawniej absorbuje promienie UV, a co za tym idzie, efekt opalania jest bardziej równomierny. Natomiast w przypadku popularnego ostatnimi czasy zabiegu depilacji laserowej, kwestia opalania jest nieco bardziej skomplikowana. Związane jest to ze schematem działania lasera, który emituje wiązkę światła skierowaną we włos, widoczny dla niego za sprawą melaniny. Eksperci wykonujący ten zabieg często zwracają uwagę na to, że działanie lasera jest tym skuteczniejsze, im większy jest kontrast między kolorem włosa a kolorem skóry, stąd odradza się intensywne budowanie opalenizny przed tego rodzaju depilacją. Wielu specjalistów zaleca korzystanie z laserowego usuwania włosów w okresie jesienno-zimowym, kiedy to na ogół nasza cera jest jaśniejsza. A co w przypadku, kiedy - na przykład ze względu na ważną uroczystość  - potrzebujemy opalenizny, mimo zaplanowanych sesji depilacji laserem? Wtedy na ratunek przybywają metody opalania bez udziału promieni UV, czyli opalanie natryskowe lub użycie preparatu samoopalającego (np. nasza Naturalna Pianka Samoopalająca). Uzyskana w ten sposób opalenizna utrzymuje się około tygodnia, więc po tym czasie można wybrać się depilację przy użyciu lasera.

Nasze sposoby na szybką opaleniznę, nie tylko na specjalne okazje, przedstawiliśmy TUTAJ

Warto wspomnieć także o depilacji woskiem, pastą cukrową oraz z użyciem depilatora. Mając na uwadze to, że podczas tych zabiegów następuje wyrwanie włosa z cebulką, po ich zakończeniu skóra również potrzebuje czasu na regenerację, zwłaszcza gdy pojawią się na niej podrażnienia.

Makijaż permanentny

Na solarium po makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny, czy też jedna z jego popularnych form znana jako microblading, w pewnym stopniu może być porównany do tworzenia tatuażu. W obu przypadkach mamy do czynienia z wprowadzaniem pigmentu i każdy z tych zabiegów wymaga ostrożności przy przebywaniu na słońcu lub podczas opalania w solarium. Zasadą numer jeden jest cierpliwe czekanie na to, aż skóra się zagoi i zregeneruje. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna, ale warto przebieg gojenia się skóry skonsultować z osobą, która wykonywała zabieg i jest ekspertem w tej dziedzinie. Dopiero wtedy, gdy skóra w pełni się zagoi, można wybrać się na opalanie. Ważne jest jednak, by sięgnąć po kosmetyki, które są dedykowane dla osób posiadających tatuaże. Naszą propozycją jest przyspieszacz brązujący Tattoo, który zawiera kompozycję ekstraktów zapobiegających rozpadowi cząsteczki barwnika zaaplikowanego w skórę, czego efektem jest atrakcyjny wygląd tatuażu. Z kolei w przypadku korzystania z kąpieli słonecznych konieczne jest wybranie produktu o wysokim poziomie ochrony przeciwsłonecznej (np. SPF 50).

Peeling

Peeling a opalanie

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wykonanie peelingu pozwala usunąć ze skóry zrogowaciały naskórek, który może stanowić przeszkodę dla uzyskania trwałej i równomiernej opalenizny. Warto jednak mieć na uwadze to, że obecnie dostępny jest szeroki wachlarz zabiegów złuszczających, a co za tym idzie, zróżnicowane są również zalecenia dotyczące opalania po takich zabiegach. Przykładem może być tutaj peeling kawitacyjny wykonany na twarzy, po którym zaleca się minimum 7-dniowy okres na regenerację skóry. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku jednej z najpopularniejszych rodzajów peelingu mechanicznego czyli mikrodermabrazji - tutaj także należy odczekać aż skóra się zregeneruje, gdyż w przeciwnym razie mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Podsumowując: nie wszystkie zabiegi estetyczne idą w parze z opalaniem na słońcu lub korzystaniem w solarium. W razie jakichkolwiek wątpliwości doradzamy kontakt z ekspertem oraz zachowanie umiaru, ponieważ większość z zabiegów może być wykonana tylko na skórze bez podrażnień spowodowanych nadmiernym opalaniem, a często dodatkowo ich skuteczność jest zależna od czasowego ograniczenia ekspozycji ciała na promieniowanie UV.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem