Pokaż pasek boczny
Opalenizna: jak ją uzyskać i utrzymać oraz... jak się jej pozbyć

Gdybyśmy mieli stworzyć listę najczęściej poruszanych kwestii dotyczących opalenizny to wśród z nich z pewnością znalazłyby się pytania o to, jak ją uzyskać, jak już utrzymać oraz o to, czy opaleniznę da się usunąć. Czy są na to sprawdzone sposoby? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

 stopnie opalenizny

Jak uzyskać opaleniznę?

Jest wiele czynników, które mają znaczenie w budowaniu opalenizny. Pierwszym z nich są oczywiście naturalne predyspozycje, czyli to, czy naturalnie nasza skóra reaguje na promieniowanie UV opalenizną. Te właśnie predyspozycje zostały określane mianem fototypów, spośród których ten nazywany celtyckim oznacza swego rodzaju niezdolność do opalania, wynikającą ze zbyt małej ilości melaniny w skórze. Inne przyczyny problemów z uzyskaniem opalenizny opisaliśmy tutaj

Zakładając, że nie zachodzi żadna z wyżej wymienionych przeszkód, by uzyskać opaloną skórę, warto mieć na uwadze kilka czynników wpływających na skuteczność opalania. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie skóry do tego procesu. W ramach takiego przygotowania należy zadbać o to, by skóra była gładka. Rozumiemy przez to nie tylko wykonanie peelingu, ale też dbałość o nawilżenie. Jeśli naskórek jest suchy i złuszcza się, to wówczas te mikronierówności utrudniają absorpcję promieni UVA i UVB przez głębsze warstwy skóry, w obrębie których zachodzi właśnie proces opalania. Drugą bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniego czasu i częstotliwości opalania. W tej kwestii trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a w przypadku korzystania z solarium warto polegać na sugestiach obsługi, która w oparciu o swoją wiedzę na temat urządzeń w salonie doradzi wybór odpowiedniego czasu opalania. Najważniejsze jest to, by opalenizny nie wymuszać, ponieważ opalanie to proces, który wymaga nieco cierpliwości, zanim uda się uzyskać pożądany efekt. Są jednak sposoby na to, by opalanie usprawnić, a nawet przyspieszyć i zintensyfikować uzyskany rezultat. Metodą na tzw. "sprytne opalanie" jest używanie odpowiednich kosmetyków, z pomocą których czas ekspozycji ciała na promienie może być zredukowany przy zachowaniu tego samego, a nawet lepszego efektu. Jak to działa? Omówiliśmy ten mechanizm m.in. w tym wpisie. Nie bez znaczenia jest także dbałość o nawilżanie i odżywianie skóry "od środka", co możemy osiągnąć poprzez picie dużych ilości wody oraz wybieranie diety bogatej w karoten.

 opalona modelka na skałach

Jak utrzymać opaleniznę?

Nie od dziś wiadomo, że pięknie opalona skóra korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, co daje się zaobserwować zwłaszcza w miesiącach letnich. Warto wobec tego znać sposoby na to, by ten atrakcyjny wygląd, który idzie w parze z dobrym nastrojem, towarzyszył nam przez kolejne miesiące. Zacznijmy od tego, dlaczego opalenizna znika ze skóry. Dzieje się tak ze względu na to, że w obrębie skóry nieustannie zachodzą procesy jej złuszczania oraz wymiany starych komórek na nowe. Metodą na pewnego rodzaju opóźnienie tych procesów jest regularne nawilżanie skóry. Idące za tym jej kondycjonowanie (a w szczególności naskórka) sprawia, że opalenizna w obrębie zewnętrznej warstwy skóry utrzyma się przez dłuższy czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku opalenizny uzyskanej metodą opalania natryskowego lub po aplikacji samoopalacza, ale korzystnie wpłynie także na wygląd skóry po opalaniu na słońcu oraz w solarium. Biorąc pod uwagę ten ostatni rodzaj opalania warto wspomnieć o tzw. sesjach przypominających, czyli rzadszych wizytach na solarium, które pomogą utrzymać efekt uzyskany poprzez regularne i nieco intensywniejsze sesje opalania. Zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy nie możemy korzystać z promieni słonecznych, warto pamiętać o cotygodniowej wizycie na solarium - dla utrzymania atrakcyjnej opalenizny i dobrego samopoczucia.

 

Jak pozbyć się opalenizny?

Zdarzają się też sytuacje, kiedy z jakichś względów opalenizna nie odpowiada naszym oczekiwaniom i chcemy się jej najzwyczajniej w świecie pozbyć. Czy jest to możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie jest to łatwe. Z tego względu warto rozważyć np. wyrównanie opalenizny. Pomocne w uzupełnieniu opalenizny na tzw. farmera lub przykryciu linii po stroju kąpielowym lub paskach od sandałów są kosmetyki brązujące, np. pianka samoopalająca. Produkt trzeba precyzyjnie rozprowadzić w nieopalonym miejscu, a po maksymalnie kilku godzinach zmyć go ze skóry. A co, jeśli chcemy pozbyć się opalenizny po opalaniu natryskowym lub niefortunnym samoopalaczu? Wtedy najlepszym sposobem jest robienie tego, co jest przeciwne do zaleceń przy stosowaniu tzw. fake-tan, czyli m.in. kąpiele w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem olejku lub innego preparatu delikatnie złuszczającego, masaże skóry gąbką lub rękawicą oraz wykonywanie peelingów. Niektórzy internauci na forach poświęconych opalaniu sugerują używanie sody jako preparatu wysuszającego i przyspieszającego tym samym złuszczanie lub sięganie po produkty ze składnikami rozjaśniającymi, np. witaminą C lub retinolem.  Wszystko jednak należy wykonywać z umiarem i delikatnością, by nie podrażnić skóry. Z tego powodu odradza się m.in. stosowanie na skórę soku z cytryny oraz innych produktów wybielających.

 

Najważniejsze kwestie omówione w artykule to świadomość, że opalanie jest procesem. Cierpliwość i regularność, zarówno w budowaniu opalenizny, jak również pielęgnacji skóry po opalaniu, są gwarantem uzyskania i utrzymania wymarzonego efektu. A jeśli z jakiegoś powodu opalenizny trzeba się pozbyć, to należy sięgać jedynie po sprawdzone i bezpieczne dla skóry metody.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem